Flatlay TIPS #3

Flatlay fotka s plánovačem, růžovou propiskou, kávou a cedulkou Today is a special day

Focení hezkých fotek se může zdát na jednu stranu těžké. Kde najít ten správný postup, jak se to rychle naučit, jak hned dělat ty správné a krásné fotky? Ohooo, milí přátelé, tak tohle není článek o jednoduchém řešení.

Žádné řešení, ani ve focení, ani v životě, není jednoduché. I když bychom si to často přáli. Ale můžu vám na počkání dát vždycky spoustu tipů, které můžete prakticky použít, a to hned.

Sama jsem si prošla celým procesem. Od začátku, kdy jsem o focení nevěděla skoro nic, až po okamžik, kdy svoje zkušenosti můžu předávat ostatním. A já je ráda předávám tak, aby byly:

  • srozumitelné,
  • praktické,
  • aby se daly hned vyzkoušet,
  • aby v nich byly zkušenosti a doporučení zkoncentrované tak, že vám umožní jít vpřed a nebloudit ve slepé uličce.

Dnešní tip je o zásadní otázce KOLIK.

KOLIK věcí je potřeba pro fotku s atmosférou? Mohla bych říct, že ani málo, ani moc. Z toho byste si ale praktickou radu neodnesli, že ano? Existuje vůbec univerzální návod?

Nevím. Snad. Samozřejmě, že jsem při svém učení na tuhle otázku hledala odpověď. Jen jsem přišla na to, že jedna odpověď neexistuje.

Možná vám každý fotograf dá svůj vlastní návod. Když si ale fotíte flatlays sami, jak poznáte, kolik věcí teda potřebujete? Na to najdete odpověď někde jinde než na stole nebo na place, kde fotíte.

>> Jde o to zapátrat, proč tu fotku vlastně chcete udělat. Co má fotka vyjádřit?

>> Co vy s tou fotkou chcete nebo potřebujete vyjádřit?

Co má vyjádřit třeba tahle fotka? Chtěla jsem ukázat tu hezkou cedulku. Ano, mám ráda tyhle jednoduché věty, které vás povzbudí ve všedním dni, kdy je všechno na levačku… Ke speciálnímu nápisu nebylo třeba vymýšlet ještě něco jiného. Nic komplikovaného.

Flatlay fotka s růžovou propiskou, cedulkou a kávou

Cedulka s nápisem proto hraje prim a na ni jsem chtěla upoutat pozornost, když se na fotku podíváte, vidíte ji poprvé ve feedu na Instagramu, nebo třeba jako ilustrační fotku u článku na blogu.

Ty dvě až tři další proprietky (propiska, papírový plánovač a zlatá kancelářská sponka vykukující nahoře) jsou ze stejné kolekce, ze stejného obchodu, takže spolu i dobře ladí.

Káva, to je zase můj poznávací znak (ne, nejsem jediná, taky se hlásíte, co;)). Malá cedulka, míň propriet, větší detail pro bližší pohled. Pro tenhle záměr mi to stačí, stejně jako pro rámec a formát fotky.

Fotila jsem objektivem 85 mm, který mám ráda pro zachycení detailu i pro focení z úhlu.

Až si budete zkoušet fotit podobný detail, můžete to zkusit po mém způsobu, nebo si najít jiný, svůj vlastní nápad nebo obměnu. Fotka v záhlaví článku je vlastně jednou z mých obměn na stejné téma.

A nebojte se toho, zkoušením se naučíte nejvíc!