Flatlay TIPS #2

Flatlay fotka s kombinací živých a umělých květin

Mám pro vás další článek s konkrétními tipy na lepší flatlay fotky. Na konkrétní flatlay fotce vám vždycky ukážu konkrétní tip.

Když jsem se já sama učila, jak fotit flatlays nebo produktové fotky, články, které probíraly jedno téma, byly fajn, protože mi daly náhled na to téma, nové informace a celkový rámec, jak se na to téma (třeba světlo, nebo kompozice, nebo proprietky) dá dívat, jak ho poznat.

Málokdy jsem ale narazila na tipy, kde by byl vidět konkrétní postup na konkrétním příkladě, nejen popis teorie, popis praxe a ilustrační fotka k tomu.

S konkrétním doporučením a konkrétní fotkou jsem si hned představila, jak bych tu teoretickou radu mohla použít v praxi. Dokonce mě pak napadalo, jak třeba daný postup využít pro svůj styl, svoje fotky, nebo dokonce přišla inspirace na novou konkrétní fotku.

Proto na mém blogu o focení flatlays najdete nejen články zaměřené na jednotlivé oblasti a témata související s focením flatlays, ale i tyto články s konkrétními fotkami a konkrétními doporučeními. Tyto tipy píšu na Instagramu, ale cítím, že je důležité je shrnout a připnout na blog, aby byly na jednom místě a hezky k nalezení.

Tyto články s konkrétními flatlay tipy na konkrétních fotkách jsem označila štítkem „Flatlay Tips“, díky kterému je tady na blogu i snadno najdete. Stačí kliknout na štítek pod článkem a zobrazí se vám všechny články s tímto štítkem.

Tak pojďme na dnešní konkrétní tipy, tady jsou.

1. Více variant jednoho flatlay

Občas se mi stane, že si večer po focení nebo druhý den prohlížím fotky a pak si říkám, že kdybych místo téhle proprietky zkusila do flatlay dát ještě tamtu proprietku, nebo ji vyměnila, taky by to vypadalo dobře. Samozřejmě je už ale všechno sbaleno a uklizeno. Proto je tu tento tip:

Konkrétní tip č. 1:

Když jste si vytvořili flatlay a cvakli fotku, zkuste ve flatlay něco malého změnit a cvaknout ještě jednu.

Někdy stačí jen malá změna a celková fotka může vyznít odlišně. Až si budete procházet fotky z vašeho focení, možná pak na větším displeji telefonu nebo počítače zjistíte, který flatlay se vám nakonec hodí líp. Druhou fotku můžete využít později, anebo třeba na jiné sociální síti.

Flatlay fotka s kávou, diářem a pokojovkou

Nemusí to být výrazná změna, stačí maličkost. Nemusíte to ani dělat vždycky, ale občas si to vyzkoušejte. Obětujte pár minutek navíc, vyměňte proprietku, nebo zkuste předměty trošku přeskládat.

Na horní fotce jsem chtěla mít zelené větvičky mého zamioculcasu, oblíbené pokojovky. Současně s tím, jak je to pokojová rostlina v květináči, při focení shora jsou větvičky mírně rozmazané, protože jsou v jiné rovině, než zbytek flatlay, hlavně káva a diář, kam jsem ostřila.

Tenhle efekt jsem chtěla, přidává hloubku do jinak „placaté“ flatlay fotky.

Na spodní fotce jsem položila květy eustomy a frézie přímo do stejné roviny, jako je zbytek flatlay. Fotila jsem z menší výšky, takže mám trošku větší detail, bez rozmazaného efektu. Barevně květiny míň ruší, víc zapadají do fotky.

A mám dvě fotky se stejnou kompozicí, stejnými proprietkami, ale můžu je obě použít na sociální sítě, na web a blog, bez toho, abych se opakovala. Motiv je stejný, vyznění trochu jiné. A stačila malá změna.

Flatlay s diářm, kávou a květinou

2. Mapa jako podklad

Tenhle tip se vám bude hodit, pokud rádi cestujete anebo třeba prodáváte produkty pro cestování nebo služby spojené s hledáním nových zážitků a chcete na svých fotkách zachytit i cestovní atmosféru.

Konkrétní tip č. 2:

Cestovní mapa je krásná proprietka, která dokáže instantně vytvořit atmosféru dálek, očekávání, nových objevů a touhy vyrazit na chvíli z každodenní rutiny.

Takže jestli doma máte nějakou papírovou mapu, podívejte se, jestli ji můžete využít i pro flatlay fotky.

Flatlay fotka s mapou, diářem, kávou a cookies

S mapou, jako podladem nebo proprietkou, si můžete hezky hrát:

  • Pro větší flatlay záběr mapu použijte klidně celou.
  • Pro fotku s neuspořádaným flatlay zkuste použít část mapy, nebo si hrajte s vrstvením a přes mapu ještě naskládejte další proprietky.
  • Pro flatlay fotku focenou z malé výšky, tj. s velkým detailem, se zaměřte na fotogenickou část mapy.

Když budete mapu používat spíš ilustračně, pro lepší sladěnost si vyberte nějakou hezkou, fotogenickou mapu, která vám nebude moc rušit barevnost zbytku flatlay fotky.

3. Umělé květiny

Pro focení flatlays nemusíte pokaždé do květinářství, abyste si pořídili čerstvé květiny. Je pravda, že ty čerstvé vypadají na fotce úžasně a akcent něčeho „živého“ je poznat, ale dnes se zastavím i u umělých květin.

Občas se totiž stane, že potřebujete rychlé focení a nemůžete nebo nechcete se zdržovat. Možná čerstvé květiny ani nekupujete, protože za pár dní je po nich a vám je to líto. Pak mohou přijít na řadu umělé květiny.

Konkrétní tip č. 3:

Umělé květiny jsou připravené vždy, když je potřebujete, nikdy neuvadnou a umí udělat na fotce podobnou nebo dokonce stejnou krásu.

Pokud si budete vybírat umělé květiny, dejte si pozor, aby vypadaly opravdu reálně. Není totiž smutnější pohled než na flatlay fotku, ze které umělost květin přímo čiší. Klidně si je po nákupu upravte. I když květy dovedou vypadat skoro reálně, jejich listy zase skoro nikdy reálně nevypadají. Já proto listy většinou dávám pryč a nechám jen květy.

Flatlay fotka s kombinací živých a umělých květin

Dokonce můžete umělé a živé květy zkombinovat, jako já na této fotce. Výslednou fotku vidíte nahoře, klidně se na ni podívejte, jestli jste na první pohled (ne)poznali, že je to kombinace s čerstvými i umělými květinami.

Flatlay fotka s kombinací živých a umělích květin

Ani já jsem dřív nebyla zastánkyní něčeho umělého, ale když jsem narazila na opravdu hezké květiny, rozhodla jsem se je vyzkoušet a musím říct, že jsem si zbourala další svůj předsudek.

A kde je pořídit? Můžu vám dát tip na Zahradnictví Líbeznice, kde mají výběr květin, které vypadají opravdu dobře. Občas se poštěstí i v klasickém květinářství (vybírejte pečlivě), hobby marketech nebo v obchodech s bytovými doplňky jako je třeba Ikea, Jysk, Butlers.

4. Proprietky, které máte už doma

Ve vaší domácnosti určitě najdete svůj oblíbený talířek, mističku, tác nebo podnos, či hezký starodávný příbor. Nebo si za pár korun ten příbor pořídíte ve starožitnictví. Takový vintage příbor možná nebudete používat na jídlo, ale jen pro flatlays. Zvlášť pokud fotíte jídlo, je to krásný doplněk, který fotku ozvláštní a dodá jí speciální atmosféru.

Flatlay fotka s kávou, černými příbory a květinou

Konkrétní tip č. 4:

Zkuste se podívat po hezkých příborech, které už máte doma. Nebo najděte pěkné vintage příbory ve starožitnictví. Nadělají spoustu parády, dodají atmosféru, hlavně, když fotíte jídlo.

Na tomhle flatlay vidíte černé moderní příbory, které používám jen pro focení. Perfektně zapadnou do mého barevného schématu a do celkového minimalistického vyznění většiny mých flatlays. Neokoukají se, jejich barva je neutrální a můžu je používat opakovaně.

5. Démoni nesnášejí čerstvý vzduch

Vytvořit hezký flatlay dá někdy zabrat. Snažíte se a nápady nepřichází. Kromě tipů pro inspiraci a práci s kreativitou se občas hodí jedna rada od mého oblíbeného Austina Kleona – Démoni nesnášejí čerstvý vzduch!

Konkrétní tip č. 5:

Otevřete okno, na pár minut si vyvětrejte a protáhněte se. Dejte si 20 minutovou procházku venku, nebo se projděte kolem bloku. Načerpáte kyslík pro mozek a na chvilku se odpoutáte od svého úkolu. Pomáhá i při jiných činnostech, než je focení.

A až se vrátíte zpátky k focení, odlehčete svou mysl od tlaku na výsledek a zkuste to znovu a lehčeji.

Jestli nemáte čas na procházku po venku, zkuste aspoň tuhle rychlovku:

  • Krok č. 1: Ukliďte si svoje pracovní místo nebo místo pro focení.
  • Krok č. 2: Vyvětrejte, pusťte dovnitř čerstvý vzduch. Jen dejte pozor v létě, tenhle krok nedoporučuju dělat v horkém tropickém odpoledni 🙂
  • Krok č. 3: Provětrejte i svoje myšlenky. Nadechněte se zhluboka, odpoutejte se od zajetých stereotypů a začněte focení flatlays s čistou hlavou.

Květuše Vašířová Démoni nesnášejí čerstvý vzduch

Jak se vám tyto tipy líbily, našli jste v nich pro sebe něco nového, inspirativního? Doufám, že ano.

Mějte s krásně,

Vaše Květa