Flatlay with coffee, violet flowers and little black LOVE plate

Flatlay TIPS #1

Pokud mě sledujete na Instagramu nebo Facebooku, víte, že tam sdílím i konkrétní tipy k focení flatlays. U konkrétní fotky popisuji konkrétní postup, radu nebo doporučení. Možná vám ale tyto tipy ušly, zapadly do nekončícího proudu příspěvků, nebo se k vám díky algoritmům ani nedostaly. Tady je najdete pěkně pohromadě.

Sociální sítě mají bohužel tu vlastnost, že každý den přibývá nový obsah a ten starší se ihned posouvá dozadu. Tipy k focení flatlays jsou ale nadčasové a jejich principy platí pořád.

Rozhodla jsem se proto, že jednou za čas flatlay tipy vezmu a shrnu je do článku tady na blogu. Tak je vždycky dobře najdete a můžete se k nim vracet opakovaně, kdykoli budete potřebovat.

Tyto články budou označeny štítkem „Flatlay Tips“, díky kterému je i tady na blogu snadno najdete. Stačí kliknout na štítek pod článkem a zobrazí se vám všechny články s tímto štítkem.

Prvních článek s 5 tipy je tady!

1. Rovnováha sil

Když chcete upoutat pozornost do určité části obrázku, nechte ostatní části prázdné.

Jak jednoduché, milý Watsone. Prázdný prostor také působí vzdušným dojmem a mozek není zahlcen spoustou dojmů, které mohou pozornost tříštit.

Flatlay with pink roses, coffee and book Dress by Megan Hess on white backdrop

S tím, jak má obrázek působit, si můžete hrát. Další flatlay může být naopak fotka zaplněná do všech okrajů, ukazující kreativní bordýlek, do kterého focené předměty krásně a přirozeně zapadnou.

2. Jak naplno zužitkovat čerstvé květiny

Čerstvé květiny mám ve flatlay fotkách nejraději. Samy o sobě jsou ztělesněním krásy a do fotky vždy vnesou dotek reálného života, jemnosti, něžnosti. To jsou emoce, co?

Flatlay with cup of black coffee, pink and violet flowers on a wtite backdrop

Možná si říkáte, že je škoda pořád kupovat nové. A co s nimi, když dofotíte. Tak nejen, že se dají využít doma a můžou vám dělat radost ve váze ještě několik dní. Uvadající květiny dejte pryč a zbylé, ještě dobré, dávejte k sobě. Ráda taky dělám to, že si vezmu třeba jen jeden květ a dám ho do maličké vázičky nebo lahvičky. I tak nadělá velkou parádu.

A teď POZOR! Květiny se dají použít na focení i den, dva, někdy i tři po nákupu. Z uvadlých kytiček se většinou dá zachránit ještě pár částí, které drží. Stačí utrhnout ještě hezké kvítky a poskládat si je jako třeba já na této fotkce. Ty fialové lístečky byly dokonce skoro suché. Zkusila jsem je ale ještě použít a krásně mi doplnily větší kvítky světle růžových fial.

Taková „recyklovaná“ kvítka upotřebíte v minimalistických fotkách, v květinových flatlays, nebo jako malinké proprietky na doplnění do mezírek ve větších flatlay.

I květiny tak můžeme použít víckrát a využít jejich potenciál co nejvíc. 

3. Jeden flatlay, více záběrů

Flatlays jsou v zásadě fotky, které se fotí shora, z tzv. birds-eye-view. Ale jak to tak bývá, ani tohle pravidlo není takové dogma, jak by se mohlo při pohledu na flatlay fotky zdát.

Flatlay with cream roses, white backdrop and black top by Mania Fitness Wear

Když už jste si totiž dali tu námahu a nastajlovali si opravdu krásný flatlay, byla by škoda ho nevyužít víc, co myslíte?

Flatlay focený z úhlu poodkryje další informace, skryté za obvyklou fotkou focenou shora.

Třeba tady jsem poodhalila pozadí svého focení, když fotím s podkladem z bílé desky položené na zemi. Současně jsem využila džbánku s kytkou a dostala tím do fotky trochu perspektivy. Můžete se taky víc zaměřit na jednu věc ze své fotky a ukázat ji také ze strany. A tak zdůraznit to, co je na ní ještě zajímavého.

Mezi většinou flatlay fotek focených shora může být fotka z úhlu příjemným osvěžením a změnou. Zkuste to taky!

4. Plán a improvizace

Chtěla jsem na focení pořídit zelené a bílé nebo smetanové květiny. Měla jsem jasnou představu, jakou chci barevnost. A taky přesnou představu o květinách, které jsem k tomu chtěla.

Flatlay with coffee, violet flowers and little black LOVE plate

Bohužel v květinářství (a to jsem prošla tři) ty „moje“ květiny jako na potvoru neměli. A jiné bílé květiny se mi nelíbily, nebo nehodily. Vzala jsem si nakonec fialové květy.

A víte co? Jsem hrozně ráda, že jsem to udělala! Fotky s nimi získaly takový ten zajímavý akcent. Nepoutají na sebe primární pozornost, ale současně dodávají záběru špetku barvy.

Takže ano, plánujte si focení předem, ale nechte si i mezírku na možnou improvizaci. A když se vám stane, jako mně, že se vám něco „nepovede“ jak jste chtěli, prostě si to v sobě můžete přerámovat – “tak to zkusím trochu jinak, schválně, třeba to tomu záběru naopak prospěje”.

5. Pěkně si to uspořádat

Zkuste k sobě proprietky pro flatlay nastylizovat tak, aby k sobě byly rovnoběžně a kolmo. Jako kdyby pod nimi byla neviditelná čtverečkovaná síť ➕➕➕

Neatly organized flatlay with macbook, iphone, cross body bag and picture with stars

Nechte mezi předměty mezírky, ať na sebe nejsou nahuštěné, a klidně vyzkoušejte víc variant, co a kam umístit.

Fotit můžete tak, že linie probíhají vertikálně a horizontálně, tedy souběžně s okrajem fotky. Anebo, jak vidíte na této fotce, tak trochu „nakřivo“ nebo diagonálně.

Takhle úhledně poskládaný flatlay okamžitě zaujme oko svými liniemi a pečlivým uspořádáním. Náš mozek totiž rád sleduje linie a ty ho můžou ve flatlay dovést přesně tam, kam potřebujete.

Tak co, líbí se vám takový souhrnný článek? Spoustu dalších informací o tom, jak fotit a tvořit krásné ilustrační nebo produktové flatlay fotky, které se dají použít pro blog i sociální sítě, najdete v mém novém ebooku, který vyjde už brzy!

Přeji vám krásný den a příjemné tvoření!

Vaše Květa

Jsem fotografka s citem pro krásu a jednoduchost. Po 16 letech práce daňové poradkyně v korporátním prostředí a náročném vyhoření jsem se rozhodla udělat změnu. Svoji energii jsem nasměřovala do oblasti fotografie, ženskosti, krásy a tvoření, které mi přináší smysl.

Miluji focení lifestylových, ilustračních a produktových fotek s atmosférou zvaných flatlays a nadšeně předávám lidem tipy a triky pro jejich vlastní focení.

Jsem autorkou online kurzu Jak na fotky fotky pro sociální sítě. Pomáhám content creatorům a podnikatelkám s tím, jak si mohou vytvořit skvělé flatlay fotky pro sítě, web a blog, a to i když podnikají ve službách. I pro takový typ podnikání si totiž můžete tvořit přitažlivé fotky, které zaujmou vaše ideální klienty.

Více o mně najdete tady >>