Trendy ve flatlay fotce v roce 2020, hlavně číslo 2 je můj favorit

Když jsem začínala fotit, byly mi nějaké trendy ve fotce úplně fuk. Na co ztrácet čas a studovat si trendy, když ještě ani neumím pořádně fotit, a nevím, jak si vytvořit kompozici? Jenže ono to nebyla úplně pravda.

Ani to, že bych nesledovala trendy, ani to, že bych si z těch způsobů focení, co jsou moderní, nemohla nic vzít. Jako začátečník. Sledovala jsem totiž svoje oblíbence, od kterých jsem se inspirovala pro svoje focení. Jak to dělají, čím fotí, jak skládají flatlay, jakou používají barevnou paletu.

No a oni byli už tak daleko, že samozřejmě neřešili čím a jak fotit, ale do svých fotek právě vědomě (nebo snad i nevědomě) schovávali i ty trendy, které snoubili se svým vlastním fotografickým stylem, který je něco jako váš podpis na fotce. Takže i když jsem cíleně nestudovala „trendy“, měla jsem je vlastně přímo na talíři – u svých oblíbenců.

A tak, když jsem koncem minulého roku studovala svoje zdroje, napadlo mě vybrat ty nejrozšířenější a napsat článek přímo o trendech ve focení a s důrazem na trendy ve flatlay fotce. Proč? Z více důvodů:

  • když čtete tenhle článek, tak vás flatlay fotky zajímají,
  • když ho čtete přímo u mě na blogu, zajímá vás můj styl focení,
  • když se chcete ve focení flatlays posouvat dál, bude vám užitečný nejen můj pohled na věc.

A nejsou dneska spíš lepší videa?

Ve světě sociální sítí sice sledujeme velký příklon k natáčení videí, které vám doporučí snad každý marketingový specialista. Ale v praxi současně můžeme vidět, že fotky shora i z úhlu jsou a budou pořád potřeba, protože je stejně pořád používáme – na webu, v reklamách, na internetu obecně, i na sociálních sítích.

Abyste byli vidět, potřebujete do svého vizuálního arzenálu prostě fotky zařadit taky. Vždycky je lepší využít kombinace fotek a videa, než se spoléhat jen na jedno.

Takže skvělá zpráva je, že stylizované krásné fotky s atmosférou focené shora, zkrátka naše oblíbené flatlays, budou pořád v kurzu.

Fotky pořád fungují jako vypravěči příběhů. Jeden obrázek pořád vydá za tisíc slov.

Potřebujeme zaujmout na první dobrou? Storytelling schovaný ve fotce je připraven pro nás pracovat. Speciálně flatlay fotky jsou spojené s tím, že autenticky ukazují náš život, naše podnikání, kde jsme, co děláme (a teď na chvíli odhlížím od toho, že sociální sítě obecně ukazují jen malou část a většinou jen ty naše nejlepší chvilky, a tak můžou působit dojmem, jak se všichni máme skvěle, i když se ráno budíme s úzkostí, stresem a depresí).

Ale flatlay fotka je fotka, kterou cvaknete doma, v práci, v kavárně a jednoduše pošlete do světa, během pár minut, klidně přímo z mobilu. Protože jakmile se jednou naučíte používat základy focení flatlays, můžete je využít kdekoli a kdykoli.

Flatlays jsou pořád oblíbeným nástrojem, jak ukázat, co děláme, čím se bavíme, o čem přemýšlíme.

Vyšší poptávka bude (aspoň ve světě) po jednoduchých flatlays se zaměřením na filozofii Méně je více a na předměty naší každodenní potřeby.

Je jasné, že hodně stylizované a zaplněné flatlays budou pořád populární pro určitou skupinu sledujících. Trendy ale mluví to tom, že aby fotky zaujaly víc lidí, bude lepší použít spíš jednoduché flatlays.

Zajímavé, viďte? Za sebe můžu potvrdit, že když sleduji fotografy a jiné freelancery, co fotí flatlays ve světě, hlavně v USA, Austrálii, Indonésii apod., jejich fotky v posledních letech směřují k jednoduchosti. Zatímco hlavně v Evropě mají blogerky, instagramerky a fotografky rády spíš pěkně zaplněné flatlays, zajímavé svou sladěnou barevnou paletou.

Trendy jsou jen inspirací pro vaše vlastní tvoření

Ještě než se pustíme do konkrétních trendů, chci vás upozornit na jednu věc.

Trendy jsou hezká věc. Někdo se podívá, shrne obecnou tendenci, která trvá poměrně delší dobu, a předloží nám směr, který je teď populární = trendy. Super, jednoduché, tak to musí fungovat. Ale taky vás napadá otázka, co se tedy stane, když všichni začnou tenhle směr taky následovat? Že to bude najednou všude. Že pak budou všichni zaplaveni tím stejným. Že z osobností a individualit se stane jednolitý dav, kde všichni splynou.

To je jedno nebezpečí. Souvisí s tím, jak pevní a jistí jsme si sami v sobě. Potřebujeme se měnit jen proto, abychom od druhý získali potvrzení, že jdeme s dobou, zůstáváme up-to-date, moderní, v obraze?

A jak se vám bude líbit jiný pohled? Člověk, který má svou osobnost, svůj styl. Žije svůj život v souladu se sebou, přijímá změny, posouvá se, ale zůstává svůj. Sleduje, co je aktuální, a bere si z toho jen to, co podpoří jeho styl. Vyzkouší, nechá si to, nebo to opustí. Ale jde pořád svojí vlastní cestou. Nechá se inspirovat, přibere si prvky, které mu zapadají do jeho vlastní skládačky, ale nenechá se vláčet míněním, že když nebude následovat „co je moderní“, bude mimo.

Tak co, jaký obrázek s vámi souzní? Se mnou určitě ten druhý. Dívám se, co frčí, kam se focení i flatlays vyvíjí, ale to, jestli a jaké změny implementuju pro sebe, nechávám na svém rozhodnutí. Klidně mi napište, jak to máte vy, nic není jen černobílé a existují různá místa mezi jedním a druhým. Je tak osvěžující najít si to svoje, s čím jste v klidu, ale i v radosti.

Ten úvod se mi trochu protáhl, ale je důležitý. No a teď už pojďme na to, jaké trendy budou v roce 2020 sílit a ze kterých si můžeme vzít inspiraci.

1) Dotek přírody

Koncept návratu k přírodě a k přirozenému a fungujícímu řádu věcí můžeme vidět všude okolo nás. Ve vaření (opravdové potraviny místo průmyslově zpracovaných), ve formě odpočinku (hurá na víkend z měst do přírody!), ve cvičení i pohybu (raději jít na procházku nebo cvičit v partě s kettlebell než jít do klasického fitka).

Je to tak trochu únik a útěk z rychlého a digitálního světa do ticha a klidu přírody, kde není milion lidí, hluk aut a elektrický smog.

Jak se to projevuje ve fotkách? Třeba zakomponováním pokojovek do fotky. Nebo květin, kterými si uděláme radost. Ten dotek něčeho zeleného přináší do fotky i pocit něčeho živého. Jen to není „human touch“ (třeba ruce, které drží šálek čaje), ale něco jako „nature touch“. Příroda uklidňuje a tuhle atmosféru díky rostlinám dostaneme i do fotky.

Použití přírodních elementů může pomoci s vytvořením atmosféry harmonie a klidu bez stresu. Květiny a rostliny můžou přidat i hloubku a prvek do pozadí (při focení z úhlu), aniž by narušily zbytek vizuální kompozice.

2) Minimalismus

Tenhle rok můžeme v praxi pozorovat koncept, že „méně je více“. Méně v barvách, v počtu předmětů na fotce, ale třeba i v použití vzorů, ve výběru pozadí. Hlavní myšlenkou, která stojí za tímhle trendem, je MÉNĚ VZRUCHŮ, VÍCE FOKUSU na hlavní předmět.

Flatlay ve stylu minimal, s čistou kompozicí a stylingem je estetickým trendem focení, který v tomto roce uvidíme častěji. Čistý design, ale i čistá, jednoduchá fotka má šanci vyniknout mezi přeplněnými fotkami.

Když se zamyslíme, kam směřují všechny ty tendence zero waste, slow living, úklidu věcí v domácnosti podle Marie Kondo? Míň věcí, víc zážitků. Slogan, který potkávám skoro v každém druhém článku.

Minimal flatlay with white and black and coffee

Míň spotřeby, odpadu, konzumerismu, to je myšlení, které se v tomto směru globálně mění a ve fotkách se promítá právě do jednoduchosti.

Co zkusit míň proprietek, ale ať to jsou kousky opravdu promyšlené, něčím zajímavé. Víc volného prostoru ve fotce, hrát si se světlem a stínem, s texturami. Přidat jen špetku barvy pro zajímavost a okořenění.

3) Světlo a stíny

Fotky, které byly až nepřirozeně bílé, hodně jasné, s neznatelnými stíny, budou možná už brzo minulostí. Ve světě světla a stínů pokračuje příklon k přirozenosti, autenticitě.

Stíny ve spodní části fotky a pod šálkem jsou neznatelné
KV-flatlays_January2020
Přirozený stín světla, na mě možná až moc velký.
Fotku bych upravila tak, aby měla stíny něco mezi přechozí a touto fotkou.

Už vloni jsem hodně viděla fotky se stíny, které dodávají fotce hloubku a zajímavost. Stíny mohou být jemné, ale klidně můžeme zkusit experimentovat i s tvrdými stíny, které vytvoří třeba přímé sluneční světlo. Pořád by ale světlo a stíny měly vypadat přirozeně a ne uměle.

4) Vertikální formát fotek

Tenhle trend vidím už poslední rok až dva. Díky masivnímu používání smartphonů pro focení se vertikální formát stává přirozenějším i pro naše oko a pro naše vnímání toho, co nám přijde normální.

Léta jsme byli hodně zvyklí uvažovat ve fotkách hlavně na šířku (a u flatlays ve čtverci). Je to jednoduché, klasický fotoaparát je stavěný na šířku. Je přirozené, že s foťákem s konstrukcí na šířku máme tendenci pořizovat hlavně fotky na šířku.

Flatlay with coffee cup and coffee beans

Když jsme začali k focení používat smartphony, tohle se začalo postupně měnit. Fotky na výšku nám přijdou víc a víc přirozené. Vždyť nám obrazovka mobilu už skoro přirostla k ruce a náš mozek ji už bere jako další přirozený formát, ze kterého čerpáme informace, vzdělání i zábavu.

Minimal flatlay with lemons

Taky je to tím, že sociální sítě, u kterých trávíme spoustu času, si často prohlížíme v mobilech. No a fotka na výšku v telefonu logicky zaujímá větší plochu obrazovky než formát na šířku. I toho se chytli marketéři a přizpůsobují svoje reklamy a firemní příspěvky tomuto trendu.

5) Odklon od zrcadlovek k mobilům a bezzrcadlovkám

Souvisí to s předchozím trendem. Smartphone máme zkrátka u sebe snad pořád. Je při ruce, fotku můžeme pořídit okamžitě. I proto se výrobci telefonů přehání v tom, aby jejich další nový model měl lepší kamerku a lepší software, který umí napodobit fyzikální výhody klasických objektivů u profi digitálních foťáků.

A proč bezzrcadlovky? Jsou zkrátka lehčí a menší než zrcadlovky klasického formátu. Živý náhled je věrnější, objektivy jsou taky celkově menší a lehčí a díky absenci zrcátka je celý aparát méně náchylný na poškození.

Flatlay with Sony A7iii mirorrless camera

Jen pro upřesnění, takzvané zrcadlovky (digitální zrcadlové fotoaparáty) v sobě právě mají opravdu zrcátko. Světlo prochází objektivem a odráží se v těle fotoaparátu přes sklopné zrcátko do takzvaného pentaprizmatického hranolu a dál do optického hledáčku. No fyzika, co si budem povídat.

Bezzrcadlové digitální fotoaparáty mají oproti tomu elektronický hledáček, který je díky elektronice schopen zobrazovat stejně dobře, jako optický hledáček. Dokonce v některých situacích je přesnější, věrnější realitě a má další výhody, které plynou z odlišného konstrukčního řešení.

To jen pro informaci, abychom pochopili, proč jsou bezzrcadlovky mezi profíky obecně v posledních letech na vzestupu. A taky, abychom se při čtení článků třeba i něco přiučili, co? 😉

6) Ještě větší „opravdovost“

Já vím, tohle čteme už dlouhou dobu všude. Autenticita, přirozenost, to je to, čím máme možnost se odlišit od ostatních a zaujmout.

Ve fotce si tenhle trend můžeme přeložit tak, že čím víc přirozeně to bude na fotce vypadat, tím víc to bude rezonovat s publikem.

Autenticita na fotce taky znamená, aby to naaranžované nevypadalo naaranžovaně, spíš aby to vypadalo jako když točíme dokumentární film, než že hrajeme předem nastudované role.

Flatlay Christmas gift wrapping

Na druhou stranu, každý profík vám potvrdí, že aby fotka vypadala přirozeně, znamená to spíš více práce a dřiny než naopak.

Tenhle trend souvisí s celkovým trendem ukazovat víc reality, tak, jak to opravdu je. Takže míň rozpoznatelného umělého osvětlení, míň zvláštních efektů, filtrů, extra úprav nebo retuší. Přirozenost je to, k čemu se vracíme. Zpátky k našim kořenům.

Shrnutí

Když si to shrneme, inspirovat se letos můžeme u těchto hlavních trendů:

Flatlay trendy 2020

  • 1
    Dotek přírody
  • 2
    Minimalismus
  • 3
    Světlo a stíny
  • 4
    Vertikální formát fotek
  • 5
    Odklon od zrcadlovek k mobilům a bezzrcadlovkám
  • 6
    Ještě větší opravdovost

A jaký trend se líbí vám? Využijete pro svoje focení některý z nich, nebo už ho dokonce používáte?

V příštím článku o trendech se koukneme na to, jaké barvy nebo barevné kombinace budou v roce 2020 v kurzu. A z jakých barevných palet se můžeme inspirovat i my 🙂

Tak zatím, krásný den,

Vaše Květa