Flatlay s cukrovím a vánoční tématikou

[Případová studie] Jak jsem stylovala a fotila flatlay krok za krokem

V tomto článku vás provedu přípravou jednoho konkrétního flatlay od prvního zkušebního záběru až po finální publikovanou flatlay fotku. Uvidíte, co jsem ve flatlay měnila, přidávala či ubírala a taky vám vysvětlím, proč jsem každý krok udělala. Těšíte se? Já moc! Tak pojďme na to.

Když jsem se před lety začala zajímat o flatlay fotografie a prohlížela si účty svých oblíbenců na Instagramu, vždycky mě napadala otázka, jak asi ta která konkrétní fotka vznikala. Hlavou mi běhalo spousta otázek.

Třeba jako – Má fotografka všechno rozmyšlené dopředu, nebo si kompozici staví až na místě, podle aktuální inspirace? Co proprietky a barevnost, zkouší to kombinovat jen tak, má na to cit, nebo si s tím hraje a pak vidí, co funguje nebo ne? Kolikátý záběr flatlay je ten finální, který byl vybrán jako fotka ke zveřejnění? Je to plánované, nebo je to improvizace? Jak dlouho trvá, než se taková finální flatlay fotka povede?

A tak jsem si řekla, že vám dnes ukážu, jak vznikala jedna z mých flatlay fotek pěkně krok za krokem. Snažila jsem se najít takovou, kde vám budu moct vysvětlit i různé změny, které jsem během focení záběrů dělala. V historii jsem našla jeden takový flatlay, který jsem fotila už před Vánoci, proto to cukroví 🙂 Jako příklad nám ale poslouží skvěle.

V úvodní fotce k tomuto článku vidíte finální flatlay fotku, kterou jsem si nahrála do svého instagramovém feedu. Teď si detailně ukážeme, jak jsem k ní došla.

Tak jdeme na to!

Ve 13 krocích a 13 fotografiích vám ukážu, jak jsem postupovala krok po kroku, co jsem přidávala nebo naopak ubírala, a taky vám vždy vysvětlím, proč jsem to udělala.

1. Krok

A tady je první záběr. Vytvořila jsem kompozici, kdy proprietky zaplňují fotku diagonálně z levého horního rohu směrem do pravého spodního rohu. Prostor napravo od této pomyslné diagonály je zaplněn, prostor nalevo jsem zatím ponechala prázdný. Můj styl je nechat fotku dýchat a navodit pocit vzdušnosti.

Hrdinou záběru jsou teď vanilkové rohlíčky. Celková barevnost zapadá do mé tehdejší paletky, hodně bílé, která je doplněná o černé akcenty, zlatou barvu a v menší míře neutrálními jemně pastelovými barvami (knížka otevřená na straně s kresbou Audrey Hepburn). Růžový talíř měl dodat další pastelovou barvu.

Flatlay s cukrovím a vánoční tématikou

2. Krok

První záběr byl celkem dobrý, ale něco tomu chybělo. Vlastně, něco přebývalo. Přemístila jsem zlatou vázičku s květinami na místo hyacintu a svíčku vlevo nahoře posunula blíž ke zlaté hvězdě.

Flatlay s cukrovím a vánoční tématikou

3. Krok

Svíčka ale narušovala horní okraj svým tmavým obalem. Svíčku jsem dala pryč a místo ní do záběru dodala bílozlaté ozdoby. Zaplnily horní okraj a současně zachovaly pocit lehkosti celého flatlay.

Flatlay s cukrovím a vánoční tématikou

4. Krok

Růžový talíř se mi najednou zdál moc velký a taky jsem chtěla vyzkoušet jinou barvu. Vyzkoušela jsem černý talířek. Barevně je spojen s dárkovými poukazy, které jsou umístěné v dolním pravém rohu. Černý akcent jsem doplnila černými malými baňkami.

Tím, že je černý talířek menší, než byl ten růžový, do prostoru mezi talířkem a zlatou hvězdou jsem přemístila zlaté minibaňky. Místo drátěné ozdoby ve tvaru diamantu, který byl najednou trochu rušivým elementem, jsem dala bílobéžový papírový květ. Doplnil kompozici a přesto na sebe nestrhává pozornost.

Flatlay s cukrovím a vánoční tématikou

5. Krok

Černý talířek ale působí na záběru moc tvrdě, takže jsem ho nakonec vyměnila za bílý. Teď už se to začalo hezky rýsovat.

Flatlay s cukrovím a vánoční tématikou

6. Krok

Teď už bych mohla být s flatlay fotkou spokojená. Je příjemně zaplněná, barevně k sobě krásně ladí a ladila mi i do dalších fotek, které jsem plánovala do instagramového feedu.

Líbil se mi ale nápad experimentovat dál, a proto jsem pokračovala. Ubrala jsem nejdříve jednu ozdobu z levého horního rohu.

Flatlay s cukrovím a vánoční tématikou

7. Krok

Co takhle si pohrát s barevnými akcenty? Místo knížky se stránkou v neutrálních barvách jsem do pravého horního rohu položila bílou knížku s černým rámováním a na ni černý notes. Je protiváhou tmavým dárkovým voucherům, a současně se černá objevuje na třech místech – notes, vouchery a černé minibaňky.

Flatlay s cukrovím a vánoční tématikou

Takhle bych mohla skončit. Hrdinou mého záběru by byly vanilkové rohlíčky a vánoční atmosféra. Do prázdného prostoru bych mohla třeba v Canvě dopsat text s přáním mým čtenářům, nebo oblíbený motivační citát.

8. Krok

Chtěla jsem ale do flatlay určitě přidat svého oblíbeného hrdinu – hrnek kafe. Přišla tedy řada na to, zaplnit prázdý roh tohoto flatlay záběru. Přidala jsem šálek s černou kávou, která souzní s dalšími černými plochami proprietek ve fotce. Ruce, které drží šálek, dodávají propojení s tím, že za celou fotkou stojí reálný člověk z masa a kostí.

Flatlay s cukrovím a vánoční tématikou

9. Krok

Samozřemě první pokus s mýma rukama v záběru se mi nelíbil, co ten černý rukáv na levé ruce? Následuje tedy oprava záběru, vyhrnem si rukávy 🙂 Hodinky i náramek na rukách na záběru neruší, dobře, můžeme je tam nechat.

Flatlay s cukrovím a vánoční tématikou

10. Krok

V tomto kroku vyzkoušíme, jak na flatlay fotce vypadá v tomto případě šálek kávy jen tak, bez rukou. Hmm, není to ono, co říkáte?

Flatlay s cukrovím a vánoční tématikou

11. Krok

Pokračujeme s experimentováním. Protože byly Vánoce, co vybrat za hlavního hrdinu flatlay fotky vánoční dárek? Ovšem, hezky zabalený a nejlépe tak, aby se hodil do celkové už připravené barevné paletky celého flatlay. Dobře, jdeme na to. Přidáme nůžky, jako tématickou proprietku při balení dárků, a také zase ruce, které dodají fotce ten pravý „human touch“.

Flatlay s cukrovím a vánoční tématikou

12. Krok

Předchozí fotka s dárkem vypadá taky moc dobře. Ale nelíbí se mi poloha nůžek, konce ostří míří do prostoru a nutí oči pokračovat v naznačené linii, které vede směrem od hlavního hrdiny – vánočního dárku. Zkusíme je tedy položit jinak.

Flatlay s cukrovím a vánoční tématikou

13. Krok

Ups, to se moc nepovedlo, nůžky jsou moc blízko voucherů, málo rozevřené, jsou málo vidět, není to ono. Co teď? Ještě jednou zkusíme nůžky přemístit, zase trochu jinak. Ano, to vypadá líp. Nůžky jsou vidět, směřují k dárku, jsou umístěné tak akorát mezi dárkem a vouchery. Skvělé! Jsem spokojená, tuhle fotku můžu publikovat.

Flatlay s cukrovím a vánoční tématikou

V předvánočním období jsem měla v instagramovém feedu naplánováno více fotek s dárky, a tak jsem nakonec použila fotku s černou kávou, kterou máme v kroku č. 9. Je v druhé řadě úplně napravo a vidíte, jak hezky zapadla do všech ostatních fotek:

Kvetuse Vasirova Instagram feed

Nebojte se zkoušet a experimentovat

Výsledek? Nebojte se zkoušet a experimentovat. Posouvat proprietky, měnit je, hrát si. Nemusí vám to samozřejmě vždycky trvat tak dlouho, jako mně v tomto případě. Ani já takhle nefotím vždycky.

Většinou ale cvaknu víc fotek, abych měla různé fotky s mírnými úpravami. Při editaci a při výběru fotek do instagramového feedu si potom můžu vybrat, která se mi tam hodí nejlíp.

Ze všech 13 fotek, které jsme viděli, bych mohla klidně publikovat fotky č. 3, 5, 7, 9 a 13. Každá z nich má trošinku jiný účel použití, jiného hrdinu, některé se víc hodí na Instagram, jiné na blog nebo na Facebook. Vidíte, že někdy ani nejde říct, která z fotek je ta nejlepší. Tak odhoďte ostych a posuzování a zkuste si to taky.

Hrajte si, nebojte se, zbavte se pocitu, že uděláte chybu.

Věřím, že vám to půjde a naučíte se přitom spoustu věcí o svém focení i o sobě.

Jak se vám líbí tento typ článků? Chtěli byste další ukázky flatlays s postupnými kroky stylingu a focení záběrů? Dejte mi vědět, buď tady do komentářů, na email kveta@kvetusevasirova.cz, nebo do komentářů a zpráv na Facebooku či Instagramu. Mým záměrem je, aby tento blog tady byl pro vás, prováděl vás světem úžasných flatlays a pomáhal vám v tom, abyste si flatlays mohli fotit i vy sami. Ocením proto vaše reakce, komentáře a připomínky, co se vám líbí i o čem byste si chtěli přečíst příště.

Děkuji vám za zpětnou vazbu, foťte flatlays a mějte se krásně!

Vaše Květa

Jsem fotografka s citem pro krásu a jednoduchost. Po 16 letech práce daňové poradkyně v korporátním prostředí a náročném vyhoření jsem se rozhodla udělat změnu. Svoji energii jsem nasměřovala do oblasti fotografie, ženskosti, krásy a tvoření, které mi přináší smysl.

Miluji focení lifestylových, ilustračních a produktových fotek s atmosférou zvaných flatlays a nadšeně předávám lidem tipy a triky pro jejich vlastní focení.

Jsem autorkou online kurzu Jak na fotky fotky pro sociální sítě. Pomáhám content creatorům a podnikatelkám s tím, jak si mohou vytvořit skvělé flatlay fotky pro sítě, web a blog, a to i když podnikají ve službách. I pro takový typ podnikání si totiž můžete tvořit přitažlivé fotky, které zaujmou vaše ideální klienty.

Více o mně najdete tady >>