Do nového roku

Jestli si čtete všechna ta veliká přání do nového roku a cítíte se najednou menší a menší, když vy sami před sebou (nebo za sebou) nemáte velké projekty, nebo se pouštíte do něčeho, o čem nevíte a nejste si jistí, že to vůbec bude fungovat… chci vám jen připomenout, že je to naprosto v pořádku, že pravděpodobně jste tam, kde máte nebo potřebujete být, a namísto srovnávání se s ostatními se můžete začít fokusovat zase pěkně zpátky na sebe.

Život není vždycky snadný. Možná byl pro vás minulý rok náročný, ne-lehký a absolutně si netroufáte říkat, že tento rok to bude jinak. Pro mě osobně byl 2022 hodně scary, dal mi do cesty hodně výzev a některé z nich jsou přede mnou pořád. Je jim jedno, jestli je 31. 12. 2022, nebo 1. 1. 2023. Datum má stejně jen takový význam, který mu my sami přisoudíme.

Na druhou stranu, změny můžeme začít dělat kdykoli, ať je 1.1., 3. 1., nebo 28. 8.

Období pro změnu, kam dohlédneme, nemusí být nutně 1 rok. Nedávno jsem viděla myšlenku, že 12 týdnů, 3 měsíce, jsou dobré období na to něco změnit, posunout, že není ani moc krátké, ani moc dlouhé a je snažší dělat i vidět pokroky.

Některá období, jako je začátek nebo polovina roku, nebo přelom čtvrtletí, jsou na změny dobrá – očistit se od toho, co už nefunguje a neslouží nám, a naopak se pustit do něčeho nového, z čeho máme možná tak velký strach, že nám to bude dávat životní lekce do té doby, než to pochopíme a zpracujeme.

Jestli takové lekce prožíváte nebo je máte právě před sebou, chci vám jen říct, že je to něco, co můžete zvládnout, když věříte tomu, že to zvládnete. Ani zdaleka nejsem sama na místě, ze kterého bych mohla dávat rady.

Přesto, vím, jaké to je, to zažívat. Vím, jaké to je být zničený a znovu a znovu se ladit někam výš. Znovu a znovu vstávat, když se zdá, že nižší patro snad už ani neexistuje. Přesto to nechtít vzdát. Chtít tomu dát všechno, co tomu je teď možné dát.

Věřím, že ať se nakonec stane cokoliv, přežijeme to. A nakonec se mi zdá, že život je prostě příliš krátký na to, abychom pořád jen řešili blbosti, utíkali před strachy, nebo na to, abychom se zastavili a váhali dokud…. co vlastně.

Je to tady všechno příliš krátké na to, abychom si říkali, že nejsme dost dobří – protože jsme. Nebo na to, abychom neprožívali snad každou minutu tak, jak si ji zasloužíme vnímat a prožívat – i když nejsme ještě tam, kde chceme být, i když ještě nemáme to, co bychom chtěli mít, protože víte co? Jestli jste už v životě ztratili někoho nebo něco, na čem vám záleželo, víte, že v ten okamžik jste si jen přáli, abyste začali ihned každou vteřinu prožívat skutečně, protože tu další vám nikdo nemůže garantovat s jistotou.

Kdo ví, jaký bude rok 2023. Vzpomeňte si na to, jaká přání jste četli nebo psali vloni a co ten rok skutečně přinesl. Ono to není tím rokem, že. Je to lidmi, událostmi, tím, co děláme nebo neděláme. I když bych ráda psala velká slova o tom, jak rok 2023 bude nejúžasnější ze všech, kdo ví, jaký nakonec bude.

Vím ale, že ho můžeme prožívat tak, jak si teď řekneme, že ho prožívat chceme. Že na události budeme reagovat tak, jak my sami chceme. S nadhledem? S pokorou? S tím, že těch 365 dní před námi využijeme k tomu, že budeme čelit svým výzvám, obavám nebo strachům tváří v tvář?

Je tu jedna věc, kterou si přeju pro nás všechny, ať jsme zdraví, na všech úrovních. Není to automatické, i když to často bereme jako samozřejmost.

Tak se v 365 dnech tohoto roku mějte dobře a buďte zdraví!

Květa

Instagram: @kvetusevasirova