Proč potřebujete najít svůj fotografický styl a jak na to

flatlay with Sugarfree cookbook

Už jste si vyzkoušeli vytvořit a nafotit svoje první flatlays a zakomponovat do nich věci, které máte kolem sebe doma. Možná ale máte pocit, že každá fotka vypadá trochu jinak, a když se na ně podíváte jako na celek, nějak k sobě neladí. Nebo snad máte i pocit, že ta flatlay fotka, se kterou jste si dali tolik práce, k vám nijak nepromlouvá, není to ono, není v ní žádný náboj.

Nenechte se znejistět, možná to, co právě teď potřebujete, je najít svůj fotografický styl.

Stalo se vám někdy, že vidíte fotku, a aniž byste si přečetli, kdo ji fotil, vaše hlava už to dávno ví? Je to jako takový neviditelný podpis. Podle toho, jak je fotka vyfocená a editovaná, nebo třeba jaké má téma, hned poznáte, kdo je jejím autorem. Jeho styl prostě rozeznáte i mezi mnoha ostatními fotkami při rychlo-rolování feedem na Instagramu.

Může to být téma nebo určité opakující se produkty, co styl fotky odlišuje od ostatních, ale taky třeba používání určitých barevných kombinací, specifická nálada fotky, její tmavost/světlost, nebo způsob její editace.

A právě tohle je ten fotografický styl. Možná si říkáte, ehm, teprve začínám fotit, vážně je nutné, abych měl už teď nějaký styl? Odpovím vám otázkou. Chcete, aby vaše fotografie vystupovaly z galerie všech ostatních? Chcete, aby vaše značka a vaše jméno byly spjaty s vizuálem, který je konzistentní a zákazníci ho poznají na první pohled? A ještě jedna Last, but not least: Znáte tak nějak obecně sami sebe, nebo chcete poznat, jací opravdu tam uvnitř jste?

Váš fotografický styl, to není jen něco jako váš podpis pod fotkou. Je to i vizuální vyjádření vás samotných.

Podobně, jako vyjadřujeme svoje já tím, jak se oblékáme, kam chodíme, s kým se přátelíme nebo koho si vybereme za partnera, tak náš fotografický styl velmi úzce souvisí s tím, jací jsme uvnitř.

flatlay s černým šálkem a žlutou květinou

A to, jací jsme uvnitř, má zase vliv na to, jak se vyjadřujeme navenek. Jak se prezentujeme, jak nás vnímají ostatní, co ostatním umožňujeme vidět z naší vlastní podstaty.

I když slovo „autenticita“ je v online marketingu už buzzword (= slovo nebo fráze, které se staly aktuálně populární, ale které může být i znakem toho udělat dojem za každou cenu), já věřím tomu, že jen to, co děláme opravdově a v souladu se sebou, má dlouhodobou hodnotu a smysl.

Jak tedy najít ten svůj fotografický styl, který se mnou bude v souladu?

Vezmeme si na pomoc trochu pozorování, trochu analýzy, trochu vyptávání, protřepat, nemíchat! A voilá, po těchto 5 krocích už budete mít aspoň představu o tom, jak ten váš signature styl vypadá.

Pojďme na to.

1. Nejdřív se koukněte na svoje fotky

A tentokrát se na ně podívejte jiným okem, zkuste se trochu odosobnit a podívat se na ně, jako kdybyste je nefotili vy.

Co vidíte? Prozkoumejte, co fotíte teď, jaké předměty, jaké typy fotek, mají něco společného? Mají společné téma, nebo jsou každý pes jiná ves? To, že se prezentujete svým stylem také znamená, že se prezentujete určitou konzistencí.

Přemýšlejte – jak svoje fotky fotíte? Máte dopředu nějaký plán, nebo je to vždy nahodilý nápad něco vyfotit? Fotíte flatlays? Tak se podívejte na to, jaké kompozice si podvědomě vybíráte, jestli vaše fotky mají v sobě nějaké společné barvy. Když ne barvy, můžou mít třeba podobnou náladu. Vaše fotky můžou být víc do teplých tónů, nebo tam může být spousta zeleně, nebo v nich třeba bude převažovat bílá a hodně světla.

Když jsem si uvědomila, že každý, kdo fotí (ať už jen nadšenec se smartfonem, nebo influencer či fotograf), má nějaký svůj „vizuální podpis“, podívala jsem se na svoje fotky. Na začátku jsem v nich nemohla najít nějakou jednoznačnou odpověď. Ale pak mi blesklo, jaké fotky si nejčastěji ukládám na Pinterestu? Jaké blogy nejraději sleduji a jaké fotky se mi v nich líbí? V jakém prostředí vlastně bydlím, co mám okolo sebe, jak mám zařízený byt? A odpověď byla jasná.

Na Pinterestu jsem měla uložené fotky, které byly jasné, čisté, vzdušné, „crispy“, s převahou bílé. Ráda jsem sledovala blogy o bydlení a to hlavně blogerek ze Skandinávie. Můj byt měl bílé stěny, bílý nábytek a velká okna bez záclon, aby v místnosti bylo více světla.

2. Položte si otázku, PROČ to děláte

Vzpomínám si na ten okamžik, kdy jsem vzala do ruky svůj nový telefon se skvělou foto kamerou a z celé té radosti začala fotit skoro všechno, co se dostalo do mého životního okruhu. Limonáda na výletě? Jasně. Betonový květináč se zakrslými borovicemi před naší kancelářskou budovou? Samozřejmě, to bude určitě každého zajímat! Kousek mého outfitu neboli pohled na vzorek mojí sukně, nohy a lodičky s páskem vyfocené během obědové pauzy? Hurá, to bude lajků!

Opravdu si nedělám legraci, takhle nějak to vypadalo, když jsem začínala fotit, přestože jen telefonem. Musela jsem ho přece pořádně využít, ne? No dobře, už se přesunuji víc k jádru pudla.

Když se na to totiž dívám zpětně, tak právě tam se začal tříbit můj vlastní styl focení. Jak to? Z jednoduchého důvodu – právě jsem začala pravidelně fotit. Nevadí, že to byly fotky, které bych si teď za rámeček nedala. Ale začala jsem. A postupně mi to začalo krystalizovat.

Proč já to vlastně fotím?

Fotím pro sebe a za sebe, nebo jen pro lajky? Fotím svůj outfit, pracovní zátiší, nebo jídlo? Fotím to, abych měla vzpomínku, nebo protože to chci sdílet na sociální síti? Chci ukázat na fotce něco hezkého, co jsem si pořídila a funguje to, a inspirovat tím ostatní, nebo chci ukázat nějaký svůj produkt?

Možná vám to přijde jako nesmyslný dotaz, ale právě teď se zeptám vás:

Proč fotíte? Co tím chcete ukázat? Co je cílem vaší fotky? Fotíte jen pro potěšení? Nebo tím také chcete prezentovat svoji značku a sebe?

Budete se divit, ale odpovědi na tyhle otázky jsou hodně důležité. Když se při focení každé fotky sami sebe zeptáte, co tou fotkou chcete říct a proč ji vlastně fotíte, ten důvod se v ní odrazí. Ano, váš záměr se promítne do vaší fotky i do celého vašeho fotografického stylu. Neptejte se, jak to funguje, ale funguje to. Když pro fotku nebudete mít záměr, i pro ostatní ta fotka ponese sdělení, že je to jen fotka vyfocená „jen tak“.

3. Buďte k sobě pravdiví

Jaký styl vyjadřuje vás, co jste vy? Určitě nechcete objevit „svůj“ fotografický styl, který bude vyjadřovat někoho jiného, i kdyby to byl nakrásně váš fotografický idol. Váš fotografický styl je vlastně vizuální prezentace vaší značky a vás samotných, tak svůj styl postavte na autenticitě.

Ano, tohle úzce souvisí s prvním bodem. Buďte k sobě upřímní, nestyďte se za to, co máte rádi a co vás vyjadřuje. I kdyby to bylo odlišné od toho, co je v téhle chvíli vnímáno jako hlavní trend nebo obecně přijímaný a lajkovaný mainstream. Jedině tak vám to totiž bude sedět v dlouhodobém hledisku. Když si teď budete hrát na někoho, kým nejste, dřív nebo později vás to totiž doběhne a začne vás to vnitřně stresovat. Věřte mi, žádné přestírání na dokonalost v tomhle směru prostě nefunguje. Oni jsou oni a vy jste vy.

Nenarodili jste se proto, abyste byli někým jiným, než vámi samotnými.

Neznáte se, nevíte, co vás vyjadřuje? Tak se pojďme podívat na další bod.

flatlay se šálkem kávy a květinou na katalogu Mercedes Benz Prague Fashion Week

4. Vyzkoušejte si různé styly, které vás přitahují (a zjistíte, ve kterém se cítíte jako doma)

Tak tohle bude hodně o akci a sebepoznávání. Když nedokážete jednoznačně odpovědět na to, jaký styl, barevnost nebo nálada vás vystihuje nejvíc a jste to vy, rozhlédněte se kolem a začněte zkoušet. Jedině tím, že si prakticky vyzkoušíte několik různých stylů, zjistíte, kam inklinujete nejvíc.

Začněte fotit. Zkoušejte. Brouzdejte pro Instagramu nebo Pinterestu a připínejte si na extra nástěnku fotky, jejichž styl se vám líbí a chcete si vyzkoušet nafotit podobné.

Zkoušejte, jestli vám sedí hodně sytých barev ve fotce, nebo jednotná barevná paleta stejné barvy, nebo vaše srdce plesá nad kombinací černá/bílá + doplňková barva. Jestli je váš vnitřní vizuální porotce nadšený jasnými fotkami, nebo se mu víc líbí fotky zabarvené do oranžova/růžova/tyrkysové. Jestli vás přitahují flatlays s hodně objekty, nebo s málo objekty a s použitím negativního (nezaplněného) prostoru…

Zkoušejte, zkoumejte. Kdo hledá, ten najde.

5. Zeptejte se někoho a požádejte o jeho názor

Nebojte se a odvažte se požádat lidi o názor. Své blízké o to, aby pověděli, jací jste vy, jak vás vidí, jak na ně působíte. Jaký styl vás podle nich vyjadřuje. A zkuste si potom z toho pro sebe odvodit, jestli mají pravdu, jestli to tak opravdu je, jestli to cítíte taky tak.

Když ve vás kamarádi vidí bohémku, co má ráda život, barvy a dokáže žít v bytě, kde je zaplněný každý kout, asi vaším stylem nebude minimalistická fotka, kde si budete hrát jen se světlem a tvary a základními barvami bude černá a bílá, včetně výběru (jen pár) doplňků. Na vašich fotkách se nejspíš objeví přírodní materiály, offwhite nebo světle béžová v kombinaci s oranžovou nebo tyrkysovou, celé zahalené do mírně hnědého nádechu fotky.

Jestli jste pro vaše blízké žena, co miluje kosmetiku, ráda sleduje lifestyle blogerky a shopping je její nejoblíbenější koníček, asi těžko budete ráda fotit tmavé flatlays se záhadnou a tichou atmosférou. Vaší doménou budou spíš lifestyle flatlays s kosmetikou, kávičkou, snídaňovými kašemi s borůvkami a malinami, zasypané okvětními plátky růží.

Odhoďte na chvíli svůj stud a strach a zeptejte se člověka-fotografa, kterému věříte, aby vám dal konstruktivní kritiku k vašim fotkám, co by vám doporučil, co byste měli začít dělat a na co si máte při focení naopak dát pozor.

Hádejte, co mi říkali moji kamarádi, když jsem se jich zeptala, co bych měla po odchodu z korporátního prostředí dělat. Většina z nich mi hned jako první věc narovinu řekla, že mám fotit a psát. Přestože jsem tenkrát nevěděla, jak přesně tohle přetavit do živobytí a teprve posledních pár měsíců se moje cesta ukazuje z mlhy mojí hlavy, oni to viděli jasně už tehdy.

Nezaujatost je někdy ohromně důležitá.

Občas se nám totiž stane, že sami sebe už nedokážeme vidět z ptačí perspektivy. To, co už na nás vidí ostatní teď, nám může dojít až později, nebo i vůbec. A nebojte se ostatních zeptat, vaši blízcí vám určitě nechtějí svojí odpovědí vědomě ublížit.

Jen si dejte pozor na „destruktivní“ kritiku. Občas se i mezi našimi blízkými najde člověk, který nechce, abychom se posunuli dál (a ohrozili tak jeho život třeba proto, že si bude myslet, že tak se stanete lepšími a on ne).

Nenechte si do sebe zasít semínko pochybností, přestože vy cítíte, že jste na správné cestě, a spolehněte se raději na svůj vlastní rozum a intuici.

flatlay with book The Dress by Megan Hess

Návod krok za krokem

Abychom si to shrnuli a udělali si malý přehled, mám tady pro vás takový minichecklist. Můžete ho použít k tomu, abyste udělali první krok, podnikli aktivně pár věcí a posunuli se tak dál na svojí cestě k vlastnímu fotografickému stylu.

  • Analyzujte a zhodnoťte svoje fotky
  • Běžte na Pinterest a Instagram a uložte si fotky, které se vám líbí a které byste chtěli dělat, na jednu nástěnku
  • Prozkoumejte tuto nástěnku a zjistěte, co mají fotky společného (nádech, barevnost, zaplněnost, ne/uspořádanost, …)
  • Vyberte fotky, které reprezentují váš styl – buď který se vám líbí, nebo který chcete vyzkoušet, a udělejte z nich ještě jednu menší nástěnku = moodboard
  • Podívejte se na moodboard a napište si – jaké barvy se tam objevují, jaké kompozice, jak velké jsou nafocené flatlays, jakou náladu mají fotky
  • Vyberte si pár fotek, které si tréninkově zkuste udělat – není to o kopírování, je to tentokrát o učení se – aha, tahle kompozice funguje, aha, tenhle styling vyjadřuje tuhle náladu, aha, jak autor docílil tohohle editu? Zkuste to. Jen to pak nevydávejte za svůj originální nápad.
  • Začněte pravidelně tvořit a fotit
  • Experimentujte
  • Nebojte se dělat chyby a učit se z nich

Jeden tip a povzbuzení nakonec:

Nenechte se odradit a pokračujte. Jako spousta dalších věcí v našem životě, i najít svůj fotografický styl chce svůj čas. Netlačte na to, jen to dělejte. S klidem, záměrem a v pohodě. 

Krásný den,

Vaše Květa