Jak se focení flatlays stalo mojí vášní

Miluju focení flatlays. Jsem expert na jednoduchost, mám cit pro krásu a mám radost, když ji můžu také vytvářet. Flatlay je pro mě krása zachycená ve fotce, protože vyzařuje radost, lehkost a harmonii.

Co je to vlastně "flatlay"? Termínem flatlays se označují hezky nastylizované ilustrační nebo produktové fotky s atmosférou focené shora (proto "flat").

Tyto lifestyle fotky jsou jako stvořené pro sociální sítě, blog, web nebo e-shop. Tento typ fotek je populární hlavně na Instagramu. To je hodně vizuální síť a fotky ve stylu flatlay tam uvidíte velmi často.

Flatlays mě postupně zavedly do světa focení a já jsem si nedávno uvědomila, že právě focení je něco, čemu se chci věnovat naplno. 

Vedla k tomu ale celkem dlouhá cesta

Před několika lety jsem neměla ani zdání o tom, že focení bude mou vášní, natož abych věděla, co to znamená flatlay fotka.

Mým životem byla dlouho práce daňové poradkyně v mezinárodní společnosti. Žila jsem v korporátním světě čísel, tabulek a daňového práva a ve volném čase jsem neměla sílu ani na svoje oblíbené čtení knížek.

Současně jsem začala cítit, že mi něco chybí. Tehdy jsem ještě nevěděla, co přesně, ale přála jsem si to zjistit. To už jsem měla nějakou dobu založený účet na Instagramu, přidávala na něj fotky ze svého života a pozorovala fotky ostatních.

Hledala jsem svůj "gang"

Z práce jsem začala být dlouhodobě vyčerpaná, ale neměla jsem odvahu z ní odejít. Musím přece z něčeho žít a vydělávat si na sebe! A tak jsem aspoň ve volných chvilkách, v obědové pauze, po večerech nebo o víkendech utíkala na Instagram a s nadšením hltala fotky ostatních. Samozřejmě jsem se cítila tak, že já fotit neumím, a obdivovala jsem fotky svých oblíbenců.

Už přesně nevím, kdy jsem poprvé zahlédla fotku, která byla stylizovaná, ale současně měla atmosféru – první flatlay. Hledáním jsem postupně objevila několik účtů, které se zaměřovaly přímo na flatlay fotky. Vzpomínám si, jak jsem otevřela účet jedné instagramerky a úplně jsem užasla. Ve svém feedu totiž měla jen a pouze krásné fotky, hezky a přitom nenásilně stylizované, a z celé galerie na mě dýchla harmonie a krása.

Nevím proč, ale najednou jsem se cítila jako doma, u svého opravdového já. Přes hashtagy u fotek jsem dokázala hodiny a hodiny brouzdat po fotkách, objevovat nové lidi a jejich krásné galerie a jen se kochat.

Taky chci umět tak fotit!

Napadlo mě, že bych taky mohla vyzkoušet něco podobného. Vzala jsem telefon a na bílý stůl poskládala pár věcí. Jaké bylo moje zklamání, když moje fotky vůbec hezky nevypadaly.

Začala jsem se zajímat, jak vlastně ostatní takové fotky fotí. Co používají, telefon, nebo foťák? Jak to dělají, že jejich fotka vypadá tak hezky a ta moje ne? Co je v tom navíc, mají nějaké tajemství, které já neznám?

Pozorovala jsem další a další flatlay fotky a učila se. Zkoumala jsem, co všechno vlastně na fotce je a jak je to poskládané. Jakou má fotka barevnost, jestli jsou barvy sladěné. Jestli je nálada víc tmavá, nebo světlá. Jakou atmosféru jednotlivé fotky vytvářejí.

Jak to mám vlastně udělat?

Začala jsem si na internetu hledat, jak fotit, co k tomu potřebuji, kde to sehnat. Sháněla jsem hlavně informace, jak fotit konkrétně flatlay fotky. Tehdy bylo zdrojů málo, skoro nikdo svoje know-how nesdílel.

Mezitím jsem se pustila do focení. Připravila jsem si pár věcí, vyhradila si čas o víkendu a zkoušela jsem a zkoušela. Z mnoha nafocených fotek jsem potom vybrala jednu a tu potom postovala na Instagram. Když se u ní pak objevilo první srdíčko, skákala jsem nadšením.

Hltala jsem články o focení flatlays, inspirovala se u mých oblíbenců, začala chodit na workshopy o focení, nacházela na internetu další a další inspiraci. A hlavně fotila, trénovala, zkoušela a testovala.

Nakonec jsem přišla i na to, co mi v práci daňové poradkyně chybělo.

Ta kreativní část.

Ten proces, kdy se něco vnitřního, nehmatatelného, projeví do něčeho skutečného a krásného i navenek. Zase jsem ve svém životě pocítila radost, nadšení a drajv.

Už vím, co mě dělá šťastnou

Teď jsem se rozhodla své zkušenosti sdílet s ostatními lidmi, kteří, stejně jako já před lety, řeší problém jak fotit krásné lifestyle fotky ve stylu flatlay. Ať už pro sociální sítě jako Instagram nebo Facebook, či pro svůj blog, webové stránky nebo e-shop.

Současně se vzdělávám v oboru portrétní fotografie. Fascinuje mě umění zachytit vnitřní krásu člověka ven do tištěné fotky. Hodně mě láká portrétní focení žen, protože to je pro mě ten pravý obor, ve kterém se snoubí všechno, co mě fascinuje - focení, krása, ženskost a jedinečný příběh každé ženy.

Jak vám můžu pomoci?

Jako začínající podnikatelka a freelancerka rozumím tomu, že vrhnout se do podnikání a dělat stopadesát věcí najednou není žádný med. Jsem tady proto, abych vás, hlavně (ale nejen) ženy, začínající freelancerky, online podnikatelky, naučila, jak si samy můžete vytvořit vizuálně přitažlivé fotky pro svůj web. 

Jsem tu pro vás.

Nemusíte si fotky kupovat ve fotobankách, nebo používat fotky ke stažení zdarma, které používají i všichni ostatní. Vizuálně přitažlivé lifestyle fotky, ilustrační nebo produktové fotky s atmosférou, si můžete nafotit i vy sami. 

Jestli chcete dělat flatlay fotky, co vás budou reprezentovat a taky vám budou dělat radost, jsem tu pro vás. Píšu články o focení, vizuální stránce a byznysu.

Věřím, že tohle sdílení má smysl a může vám pomoct dělat fotky, které budete milovat a budou vyjadřovat, jaké jste vy a váš byznys. Věřím i v to, že se můžeme obohacovat navzájem, sdílet svoje zkušenosti a podporovat se, aby nám podnikání šlo podle našich představ.

Květuše Vašířová - Blog o focení flatlays
Flatlay s obrázkem z knížky o Chanel, rudými růžemi a červenou crossbody kabelkou
Flatlay na okně s bílou kětinou a šedým plédem
Flatlay s růžovými pivoňkami, kávou , růžovou mističkou a diářem
Květa sedí u stolu za macbookem a píše
Flatlay s rudými růžemi, kávou a macbookem
Blog o focení flatlays