flatlay fotka s pruhovaným tričkme, hnědými sandály a džínovými shortkami

Co je to flatlay?

Flatlay fotka je fenoménem dnešní doby instagramové. Právě na Instagramu se tento typ fotky začal před pár lety šířit masivním způsobem.

Flatlays – co to vlastně znamená?

Termínem flatlays se označují hezky nastylizované lifestylové, ilustrační nebo produktové fotky s atmosférou focené seshora (proto „flat“), které jsou jako stvořené pro sociální sítě, blog, web nebo eshop.

Tento typ fotek je populární hlavně na Instagramu.

Takovou definici jsem si vymyslela já, protože jeden jednotný výklad jsem nenašla ani na wikipedii. Zdá se ale, že všichni, co termín flatlay používají, mají zhruba stejné vnímání významu tohoto slova.

Slovo flatlay, nebo flatlays v množném čísle, nemá svůj jednoslovný ekvivalent v češtině (pokud vás nějaké superslovo napadne, dejte mi vědět!). Proto budu na celém blogu používat slova flatlay a flatlays jako terminus technicus. Je to zkrátka na používání jednodušší a přesnější, než když budu pořád vysvětlovat „fotka stylizovaného zátiší předmětů focená seshora“.

Jestli chcete další ukázku, jak můžou vypadat flatlays v praxi, mrkněte na Instagram a prozkoumejte hashtagy #flatlay #flatlays #flatlaylove #flatlayforever #flatlayoftheday #flatlaysquad a spousty dalších, obsahující slovo flatlay. A ano, uvidíte, že stejně jako neexistuje jedna jediná definice flatlay, tak ani způsob focení seshora není jediným možným způsobem, jak flatlay fotit.

flatlay focená z úhlu, s šálkem kávy, bílou květinou a růžovou braletkou

K čemu je to ale dobré?

Fotografie ve stylu flatlay je velmi snadná cesta k tomu, ukázat věci, které máte rádi, a chcete je příjemným způsobem předvést vaší cílové skupině. Ať už jsou to vaši sledující, fanoušci, čtenáři, nebo třeba potenciální kupující.

Flatlay fotografie je jednoduchý způsob, jak vizuální cestou vyprávět příběh. Víte, jak se říká, že jeden obrázek vystačí za tisíc slov. Flatlays jsou krásnou ukázkou tohoto pořekadla v praxi.

Flatlays jsou populární zejména mezi blogery, instagramery a obecně influencery. Lehce se ale také dají používat pro vytváření krásných fotek, které mají ukázat vaši chvilku pohody, vaši práci, to, co máte rádi.

Ty jsi můj hrdina

Flatlay fotografie obvykle „vypráví příběh“ svého hlavního hrdiny, ať už je to váš oblíbený šálek kávy, upečená bábovka, nové lodičky, knížka, kterou čtete, květiny, co jste si donesli z trhu, chvilka pohody a odpočinku doma, nebo třeba aktuální „bordýlek“ na vašem pracovním stole.

Použití flatlays se zdá být až neuvěřitelné. Ať už potřebujete ukázat svůj produkt, nebo fotíte jen pro radost a krásu, pomocí flatlays můžete ostatním ukázat a představit, na co si vzpomenete – jídlo, pití, oblečení, knížky, kosmetiku, květiny, hodinky, šperky, nádobí, doplňky do bytu, boty, kabelky, doplňky k oblékání, věcičky na sport, technologické věci jako telefony, notebooky, ale i diáře, obrázky, svoje vlastní výtvory… Výčet je nekonečný.

flatlay fotka s šortkami, zlatým topem na cvičení a zlatými šperky

Vtáhni mě do svého světa

Flatlays ale nejsou primárně o prodeji, jsou o atmosféře, náladě, příběhu, který tvoříte kompozicí, světlem, pomocí předmětů, které na fotce jsou, uspořádáním, barevností a mnoha dalšími aspekty.

Na Instagramu také existuje hodně účtů, které se soutředí hlavně na kreativní stránku. Nejen na to, jak fotka působí, jak je krásná, příjemná, přitažlivá, ale jaký má v sobě nápad. Je to o vyjádření vaší tvořivosti a vašich nápadů, kterým se meze nekladou.

Tohle já neumím?!

Nemusíte se ale bát. Flatlay fotografie, podobně jako celá naše schopnost něco vytvořit, není až tak o originalitě. Zamyslete se – kolik věcí jde dnes vymyslet, aby to byl originál? Jen velmi málo.

Na druhou stranu, všechny věci, předměty, to, co s nimi děláme, jak je vidíme i ukazujeme – můžou vypadat jinak, působit na každého jinačím způsobem. Jakto? No tak, že každý z nás je vidíme a vnímáme malinko odlišně.

Přestože existuje velikánská skupina lidí, co milují květiny, každý vidí krásu jinde a jinak. Někdo má rád růže, jiný zas tulipány. Vy třeba milujete sukulenty, co já vím. To, jaké budou vaše flatlay fotky, by mělo odrážet vás. Co vy máte rádi, v čem vy vidíte krásu, jak vy používáte předměty na fotce, jak předměty na fotce vyjadřují vaše záliby a vaše vnímání světa.

Cestujete? Tak asi nebudete fotit flatlays s očními stíny a řasenkou. Anebo možná ano, pokud krom cestování milujete kosmetiku a je pro vás důležité mít ji s sebou i na cestách, jinak to nejste vy.

Svět velkých možností

Flatlay fotky, to je oblast neomezených možností tvorby a neomezených způsobů využití i zkoumání vaší kreativity.

Jestli vás přesně tohle láká, nebojte se a pojďte do toho. Všechno je jenom hra a flatlays, to je úžasná a krásná hra!

Vaše Květa ♡

Jsem fotografka s citem pro krásu a jednoduchost. Po 16 letech práce daňové poradkyně v korporátním prostředí a prožitém fyzickém i psychickém vyhoření jsem se rozhodla změnit svůj život a vzít ho do vlastních rukou. Nasměrovala jsem ho do oblasti fotografie, ženskosti, krásy a tvoření, které mi přináší naplnění a smysl.

Miluji focení lifestylových, ilustračních a produktových fotek s atmosférou zvaných flatlays a nadšeně předávám lidem tipy a triky pro jejich vlastní inspiraci k focení.

Jsem autorkou e-booku Flatlay fotky pro sociální sítě. Pomáhám freelancerům, blogerům, online podnikatelům, ale i firmám s tím, jak si mohou sami vytvořit krásné produktové flatlay fotky a obsah pro sociální sítě, web, blog nebo e-shop.

Více o mně a mém příběhu najdete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.