Flatlay s kávou, růžovým talířkem a černými příbory

15 každodenních věcí, které můžete použít jako proprietky pro flatlays

Už víme, co jsou to flatlays a k čemu je můžeme používat. Kromě toho, že teď možná přemýšlíte, kde začít, taky řešíte problém, kde vzít všechny ty krásné věcičky, které by na fotce vypadaly dobře? Možná máte dojem, že doma nemáte žádné proprietky, které by se do flatlay hodily.

Vyvedu vás z omylu. Za chvilku vám ukážu, jaké zásoby najdete u sebe doma hned teď.

Co a kde hledat?

Když jsem začínala fotit flatlays, přesně tohle jsem také řešila. Jedna z mých prvních otázek byla, co budu vlastně fotit. Měla jsem pocit, že nevím, co na fotce bude vypadat dobře. Přemýšlela jsem, jaké předměty bych si měla pořídit a že toho budu muset hodně nakoupit. Jenže, co když teď nemůžu nebo nechci utrácet za proprietky hodně peněz, a přesto chci s flatlays začít hned?

V tomto článku jsem pro vás dala dohromady nápady na 15 každodenních věcí, které už nejspíš máte doma a jsou to ideální proprietky pro tvorbu flatlay záběrů. Další tipy na proprietky najdete i v mém eBooku 7 jednoduchý kroků k vytvoření úžasné flatlay fotky, který si můžete stáhnout zdarma.

Tak se na to pojďme podívat. Vsadím se, že většinu těchto věciček kolem sebe hravě najdete.

1. Hrnek s čajem nebo kávou

Hezký hrníček na čaj nebo kávu určitě doma máte a můžete ho použít do téměř jakéhokoliv flatlay.

Stačí klidně jednoduchý, jednobarevný. Bílý nebo černý šálek vám udělají velkou službu, protože jsou barevně neutrální.

Hezké malované hrníčky nebo šálky dodají zase záběru originalitu. Jen je potřeba počítat s tím, že tím na sebe taky upoutají pozornost.

Já jsem milovník kávy, takže šálek s kofeinovým nápojem najdete na většině mých flatlays. Není to ani tak tím, že bych měla pocit, že flatlays s kávou jsou populární (i když jsou!). Zkrátka jen často fotím to, co mám ráda. I vy si postupně najdete svoje oblíbené věcičky, které se vám hezky prolnou do témat vašich flatlay fotek.

2. Diáře, bloky, zápisníky

Já osobně zbožňuju krásné papírenské zboží. Kdybych mohla, utratím nejspíš většinu penez právě za vizuálně krásné bloky a diáře. Asi nějaký zvyk z mého kancelářského období 😉

Doma určitě najdete nějaký diář, blok, nebo zápisník. Dávejte pozor, aby vám hezky barevně ladil do záběru. Zkuste zapřemýšlet i nad tím, jaký je styl bloku nebo diáře. Je to designovka, která sama o sobě vypadá dobře? Může to být hlavní předmět vaší fotky. Nebo je to zápisník, který vypadá obyčejně? Ten můžete využít jako doplňující priprietku. Jako věc, která na sebe neupoutá prvotní pozornost a skvěle doplní celý záběr.

3. Pokojové rostliny

Pokojovky jsou ideální proprietkou, která dodá flatlay fotce šmrnc. Zelená barva příjemně doplní téměř jakýkoliv záběr a vnese do něj pocit něčeho živého. Výhoda je, že pokojové rostliny máte doma pořád, nemusíte si pro ně před focením nejdřív dojít do květinářství, můžete je používat pro záběry různých stylů a velmi je oceníte jako první pomoc při rychlém focení.

Osobně miluju květiny a pro flatlays často používám květiny řezané. V poslední době jsem si ale oblíbila přítelovo avokádo, které si vypěstoval sám z pecky, a právě jsem si pořídila svůj první kávovník a těším se, až si ho zakomponuju do dalšího focení.

Flatlay záběr s diářem, kávou, zlatým perem a avokádem v květináči

4. Knížky

Další spousta možností a výběru. Záleží jen na velikosti vaší knihovny. Pokud nebude knížka hlavním předmětem vašeho záběru, vybírejte takovou, která má obal hodící se to stylu vaší fotky. Kdybyste nenašli žádnou použitelnou knížku s vhodným obalem, můžete ji nechat jen tak otevřenou na stránce bez obrázku.

Miluju knížky s jednoduchými minimalistickými obaly. Nebo například takové, které mají krásné designové ilustrace. Třeba jako jsou knížky „Coco Chanel“ nebo „Šaty“ od Megan Hess. Taková knížka se fotí skoro sama.

5. Kosmetika

Milé ženy, dobrá zpráva! Teď můžeme zužitkovat všechna svoje malovátka a líčidla.

Pokud se rozhodnete zakomponovat kosmetiku do flatlay záběru, používejte čisté a vizuálně přitažlivé produkty. Vyberte si produkty, které mají hezký obal a dobře vypadají. Rozsypané oční stíny flatlay záběru dobrou službu neudělají, podobně jako špinavé kosmetické štětce.

6. Stuhy

Moc ráda balím dárky. A velmi jsem si oblíbila převázat zabalené dárky stužkou. Je to tak jednoduchá věc, ale vypadá to naprosto báječně. Takže většinou u mě najdete hezkou zásobu stuh různých barev. Jednou jsem takhle balila jeden dárek k narozeninám a napadlo mě, co takhle použít stuhy i do flatlays? Při dalším focení jsem to zkusila a výsledek mě moc mile překvapil.

Stuhy jsou hezkým doplňkem, který navíc vytváří na fotce i plastický prvek. Tedy dojem, že záběr není úplně „placatý“, ale má i hloubku. Podobně mohou zafungovat klubíčka provázků nebo vlny. Barevně by vše zase mělo souznět s ostatními proprietkami.

Flatlay s kávou, stíny Urban Decay, Lanocme makeupem a rozjasňovačem NYX

7. Apple technika

Tak tenhle bod zahrnuje věci, které jsou ve světě flatlays opravdu hodně používané. Macbooky, iPhony, Apple mouse, sluchátka do uší, klávesnice, ipady, prostě všechno s jablíčkem. Apple věcičky prostě vypadají vždycky skvěle. Samy o sobě jsou to designové kousky, proto se tady vůbec nemusíte bát, že by něco nevypadalo dobře.

Nemusíme samozřejmě zůstávat jen u Applu, využít můžeme hezkou technologii i ostatních značek.

8. Hodinky a šperky

Tady asi nemusím nic dodávat. Hodinky, prstýnky, náhrdelníky, náramky, to všechno se dá do fotky použít. Pro začátek zkuste jen pár kousků, ať fotka není přeplácaná.

Na jednu fotku vybírejte šperky v podobném stylu, např. moderní hodinky a moderní prstýnek. Vintage prstýnek v kombinaci s moderními hodinkami by nemusel být úplně ideální, i když záleží, jak to celé zapadá do stylingu celé fotky.

9. Sluneční nebo dioptrické brýle

Brýle jsou jedním z doplňků, který jde použít snad na každém flatlay. Ať už používáte brýle dioptrické, nebo máte jen sluneční, můžete je využít na tisíc způsobů. Vybírejte jednoduché, hezké, složené i jen tak rozložené. Jen pozor na odrazy, hlavně brýle s lesklými skly můžou odrazem prozradit víc, než byste na fotce chtěli.

Flatlay s macbookem, brýlemi, kávou a hodinkami

10. Parfémy

Flakonky s parfémy jsou moc hezkým objektem, který se dá využít při stylingu flatlays. Stačí si pohlídat, aby hezky zapadly do barevného schématu připravovaného záběru. Parfémy skvěle podtrhují celkovou atmosféru.

Když si do záběru přidám svůj oblíbený Chanel, hned cítím závan elegance a ženskosti. Pokud naopak použiju mužský pafrém se stříbrným písmem na černém obalu, z flatlay na mě dýchne logika, řád a rozumová stránka. Tenhle dojem skládám dohromady s celkovým stylingem tak, aby se hezky doplňovaly.

Flatlay s růžovým svetrem a pivoňkami, ipadem a parfémem Chanel

11. Nádobí a příbory

Ve vaší domácnosti určitě najdete svůj oblíbený talířek, mističku, tác nebo podnos, či hezký starodávný příbor. Nebo si ten příbor dokoupíte ve starožitnictví nebo na bleším trhu za pár korun. Takový vintage příbor možná nebudete používat na jídlo, ale jen pro flatlays. Zvlášť pokud fotíte jídlo, je to krásný doplněk, který fotku ozvláštní a dodá jí speciální atmosféru.

Na dalším flatlays vidíte černé příbory, které používám jen pro focení. Perfektně zapadnou do mého barevného schématu a do celkového minimalistického vyznění většiny mých flatlays.

Flatlay s kávou v bílém šálku, s růžovým talířkem a černými příbory a růžovými pivoňkami

12. Kameny, kamínky, mušličky

Jako proprietky můžete využít i svoje poklady z dovolené. Nebo také léčivé kameny. Krystal, ametyst, růženín, onyx a spousta dalších, vám kromě svého původního nebo léčivého účelu rády poslouží i jako doplněk pro flatlays.

Doma mám několik minerálů, které mám ráda při sobě. A využívám je i při focení. Ne vždycky, ale když cítím, že mi v záběru chybí ještě něco a nevím přesně co, otevřu si šuplíček s kameny a většinou mi jeden z nich padne do oka.

13. Šátky a šály

Šátky a šály můžou být i podkladem celé flatlay fotky. Já je většinou nařasím a použiju jen pro část záběru. Podobně jako stuhy, nařasený šál dodá flatlay větší plasticitu.

Vybírejte jednobarevné se zajímavou strukturou, nebo barevnější a hladké. Neměly by být moc strakaté, aby na sebe nepoutaly primární pozornost, a určitě by měly být čisté.

14. Časopisy

Nekonečná možnost použití… Můžete je použít jako vrstvu pod jinou proprietku, jako hlavní předmět, nebo jako doplněk. Můžete si hrát s barevností a nalistovat stránku, která barevně ladí s vaším záběrem.

Chcete odpočinkový flatlay? Nalistuje třeba stránku s tipy na dovolenou a doplňte slunečními brýlemi, šálkem čaje, pár kamínky a svíčkou.

Flatlay s otevřeným časopisem s nápisem Splněný sen

15. Svíčky

Jestli si jedete na vlně severského „hygge“ pocitu, tedy toho, že si doma rádi děláte příjemnou atmosféru, svíčky se u vás stoprocentně najdou. Svíčky jsou velmi vděčné objekty, které příjemně a přirozeně doplňují flatlay.

Svíčky většinou nechávám nezapálené, aby mi žluté světlo plamene neovlivnilo celkové světlo na mojí fotce. Občas udělám výjimku, ale spíš v zimním období, když chci do fotky dodat pocit útulna, teploučka a zimní pohody.

Flatlay s kávou, bílými růžemi, knížkou a iphonem

Tak schválně, kolik věcí z tohoto seznamu máte doma?

Věřím, že teď už jich najdete dost na to, abyste si poskládali svoje další flatlays. Přeju vám příjemné tvoření!

Vaše Květa

Jsem fotografka s citem pro krásu a jednoduchost. Po 16 letech práce daňové poradkyně v korporátním prostředí a prožitém fyzickém i psychickém vyhoření jsem se rozhodla změnit svůj život a vzít ho do vlastních rukou. Nasměrovala jsem ho do oblasti fotografie, ženskosti, krásy a tvoření, které mi přináší naplnění a smysl.

Miluji focení lifestylových, ilustračních a produktových fotek s atmosférou zvaných flatlays a nadšeně předávám lidem tipy a triky pro jejich vlastní inspiraci k focení.

Jsem autorkou e-booku Flatlay fotky pro sociální sítě. Pomáhám freelancerům, blogerům, online podnikatelům, ale i firmám s tím, jak si mohou sami vytvořit krásné produktové flatlay fotky a obsah pro sociální sítě, web, blog nebo e-shop.

Více o mně a mém příběhu najdete tady >>
Komentáře
  1. Iva Śmídová napsal:

    Děkuji za článek! Krásná práce a úžasné fotky!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.